სამახსოვრო ბიზნესის მფლობელებისთვის - ბუღალტერმა რომ არ მოგატყუოთ
მორიგება კონტრაჰენტებთან, ფულის გადაყვანა ცრუმაგიერი პირების ანგარიშებზე, პირადი დანახარჯების ქვითრები , ხელფასის დარიცხვა „მკვდარი სულებისთვის“ - ეს მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია იმისა, თუ როგორ შეიძლება მოატყუოს და გაძარცვოს ბუღალტერმა ბიზნესის მფლობელი.
1. ბაზის დაკარგვა
ერთი-ერთი ძირითადი რისკი მფლობელისთვის არის სიტუაცია, როცა ბუღალტერი აღრიცხვას თავის პირად კომპიუტერზე აწარმოებს და მონაცემთა ბაზაზე წვდომა აქვს მხოლოდ მას. თუკი თქვენ არ მოგეწონებათ ბუღალტრის მუშაობა და მასთან დამშვიდობებას გადაწყვეტთ, მას შეუძლია არ მოგცეთ ბაზის არქივი და მოგთხოვოთ ფული.
ამ სიტუაციაში იძულებული იქნებით, აღადგინოთ მთელი აღრიცხვა. თუკი ოპერაციების მოცულობა არც ისე დიდი იყო, მაშინ ეს დიდ დროს არ წაგართმევთ. მაგრამ წარმოიდგინეთ, რა დრო დაგჭირდებათ, თუკი წლის განმავლობაში კომპანიას ასობით ოპერაცია ჰქონდა, რომელთა  თანხაც ათობით მილიონი იყო.
როგორ არ დავუშვათ ეს?
უნდა გამოიყენოთ ღრუბლოვანი ბუღალტერია და მთელი პროცესი ერთ თანამშრომელზე არ უნდა ჩაიკეტოს: პაროლი მასაც უნდა ჰქონდეს და თქვენც, და ყველა შეტყობინება თქვენს ფოსტაზე უნდა მოდიოდეს.
1. ზედმეტად გადახდილი გადასახადები და სხვა შეცდომები
ძალიან ხშირად ბიზნესი ზარალდება არა მხოლოდ ბუღალტრის ბოროტგანზრახული ქმედებებით, არამედ მისი უყურადღებობით, არაკომპეტენტურობით, სიზარმაცით ან შიშით. შედეგად, კომპანიამ შეიძლება გადაიხადოს გაცილებით მეტი გადასახადი, ვიდრე ეკუთვნის.
ხანდახან ბუღალტერს უბრალოდ ეშლება გადასახადების გამოთვლა. მაგრამ საკმაოდ ხშირად ისინი შეგნებულად მოქმედებენ პრინციპით „უმჯობესია ზედმეტის გადახდა, რადგან როცა საგადასახადო მოვა, მაინც იპოვის რაღაცას და დაგვარიცხავს“.
ძალიან ხშირად, მიუხედავად ყველა ხელთ არსებული საბუთისა, ბუღალტრები ამჯობინებენ, რომ არ მიმართონ საგადასახადოს დღგ-ის ანაზღაურებაზე, რადგან უბრალოდ ეშინიათ, რომ „ვაითუ, რამე იპოვონ შემოწმებისას“.
შეიძლება, უარი თქვან სამივლინებო ან წარმომადგენლობითი ხარჯების გაფორმებაზე, როგორიცაა, მაგალითად საქმიანი შეხვედრა რესტორანში, თუკი გადახდა ნაღდი ფულითაა შესრულებული.
ხანდახან უბრალოდ დაღლილობამ ან ოჯახურმა პრობლემებმა შეიძლება ბანალური შეცდომები დააშვებინოს საგადახდო დავალებებში ან ორჯერ გაგზავნოს ერთი და იგივე გადახდა.
როგორ მოვიქცეთ?
ხშირად პრობლემები იმიტომ ჩნდება, რომ ბუღალტერს არ აქვს ინფორმაცია დასაგეგმი და შესრულებული ხარჯების შესახებ. ამიტომ მნიშვნელოვანია სწორი კომუნიკაციის დამყარება კომპანიის ყველა თანამშრომელთან და ელექტრონული დოკუმენტბრუნვის, როგორც მუშაობის სტანდარტის, შემოღება.
იმისათვის, რომ მინიმუმამდე იქნას დაყვანილი შეცდომების რისკები საგადახდო დავალებებში ან ორმაგ გადახდებში, უმჯობესია, რომ ბუღალტერს არ მისცეთ „კლიენტი-ბანკი“ სისტემასთან დაშვების გასაღები და თქვენ თვითონ მოაწეროთ ხელი დოკუმენტებს.
კიდევ ერთი სასარგებლო ზომა - გარე აუდიტი, რომელიც შეიძლება ჩატარდეს კვარტალში ერთხელ, რათა დარწმუნებული იყოთ, რომ ყველაფერი წესრიგშია (ან დროულად გამოავლინოთ და გამოასწოროთ შეცდომები). ან ხელშეკრულების დადება ბუღალტრული მომსახურების გაწევაზე სააგენტოსთან, რომლის პასუხისმგებლობაც დაზღვეულია. ასეთ შემთხვევაში, თუკი მოხდება გადასახადების ზედმეტად გადახდა ან თანხის გაზრდა (ჯარიმის ან საურავის დარიცხვით), დაზღვევა   დაფარავს დანაკარგებს.
1. აშკარა ქურდობა
სამწუხაროდ, პრაქტიკაში ყველაზე ხშირად ისინი იპარავენ, ვინც უშუალოდაა დაკავშირებული კონტრაჰენტებთან. თუმცა, თუკი თანამშრომელი მოურიგდება ბუღალტერს, რომელიც დამოუკიდებლად აწარმოებს ყველა გადახდას და აბარებს ანგარიშგებას, მას აქვს შესაძლებლობა, სახსრების ნაწილი გადაიტანოს თავის   ინდმეწარმეზე ან შპს-ზე, „დახატოს“ ანგარიში და გააყალბოს ამონაწერები, რათა თქვენ ვერაფერი შეიტყოთ.
როგორ ავარიდოთ თავი?
დააყენეთ შეტყობინებების მიღება ანგარიშგების წარდგენის შესახებ.
დამოუკიდებლად მოაწერეთ ხელი დოკუმენტებს (ხელშეკრულებებს, ბრძანებებს პრემიების გაცემაზე).
არ მისცეთ ბუღალტერს ინტერნეტ-ბანკში ხელმოწერის უფლება.
1. ინფორმაციის გამოყენება თქვენი ბიზნესის შესახებ
ბუღალტერი არის ადამიანი, რომელმაც პრაქტიკულად ყველაფერი იცის თქვენი ბიზნესის შესახებ, ამიტომ ბევრს ეშინია, რომ მან შეიძლება ინფორმაცია გადასცეს კონკურენტებს ან გამოიყენოს ცნობები კომპანიის საქმიანობის შესახებ და დაწეროს საჩივარი შემოწმების ორგანოებში.
როგორ გაარკვიოთ დაქირავებისას, შეგეფერებათ თუ არა კანდიდატი
გასაუბრებაზე არ უნდა მოიწვიოთ ადამიანი, რომლის რეზიუმეც შეცდომებს შეიცავს. თუკი აკლია წერტილები ან ასოები, არის უზუსტობები მითითებულ თარიღებსა ან სახელწოდებებში - ეს არის უყურადღებობის,    სიზარმაცის  და პედანტურობის არარსებობის დასტური, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ბუღალტრისათვის.
თუკი კანდიდატი არ მოგწონთ და მასთან მუშაობა რთულია, თქვენ გაგიჭირდებათ ნდობაზე დამყარებული ურთიერთობის აგება, როდესაც თქვენც პატივისცემით მოეპყრობით მას და მის სამუშაოს და ისიც ყოველთვის კომპანიის ინტერესების გათვალისწინებით იმოქმედებს.
დასკვნები:
გულდასმით მოეკიდეთ დაქირავების საკითხს. გახსოვდეთ, თუკი ბუღალტერი უხეშ შეცდომებს უშვებს რეზიუმეში ან უსიამოვნოა თქვენთვის, როგორც პიროვნება, არ ღირს, რომ მას მიანდოთ აღრიცხვის წარმოება.
განიხილეთ ბუღალტერთან დაგეგმილი გარიგებები და დროულად მიაწოდეთ ინფორმაცია შესრულებული ოპერაციების შესახებ. თუკი თქვენ თქვენს ბუღალტერს და მის მოვალეობებს მხოლოდ ფორმალურად უდგებით და მას ფაქტის წინაშე აყენებთ, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ მას ჰქონდეს თქვენი ინტერესების დაცვით მოქმედების სტიმული.
ადამიანს არ უნდა მისცეთ მოპარვის შესაძლებლობა და საბაბი, არ      მისცეთ ბუღალტერს სრული წვდომა „ბანკი-კლიენტი“ სისტემასთან.
გახსოვდეთ გარედან კონტროლის შესახებ. შეადარეთ საგადასახადოს მონაცემებს, რათა დარწმუნდეთ, რომ არ გაქვთ ვალი ან ზედმეტად გადახდილი თანხა, და მიმართეთ  კონსულტანტს გარე აუდიტის ჩატარებისთვის.
თუკი შეუძლებელია, რომ თქვენ თვითონ  ეძებოთ და აკონტროლოთ მთავარი ბუღალტერი, მიმართეთ საიმედო ბუღალტრულ კომპანიებს (ინფო Jara Accounting-ის შესახებ).

Как избежать проблем с бухгалтером: чек-лист для владельцев бизнеса
У бухгалтера есть доступ к счетам компании и к конфиденциальной информации, он обладает правом подписи финансовых документов. Вот почему человека на эту должность нужно выбирать тщательно. И не менее тщательно контролировать его деятельность.
Рассказываем, какие ошибки в сотрудничестве с бухгалтером могут привести к серьёзным последствиям и как их избежать.
Утрата базы данных
Опасная ситуация складывается, если бухгалтер работает на своём личном компьютере, ведёт там учёт, а у собственника бизнеса нет прямого доступа к этим файлам.
Чем это опасно?
Компьютер специалиста может выйти из строя. В такой ситуации не всегда получается достать данные с жёсткого диска.
Ещё хуже, если вы решите расстаться с бухгалтером не по взаимному согласию, а по вашему собственному решению. Он может отказаться отдавать архив базы из мстительности, или чтобы потребовать за него деньги.
В том и другом случае придётся заказывать процедуру восстановления бухучёта.
Что можно предпринять?
Лучше всего вести бухгалтерию в облачных сервисах, пароли от которых есть и у вашего сотрудника, и у вас. Покопайтесь в настройках, сделайте так, чтобы уведомления обо всех действиях в программе приходили вам на электронную почту.
Ошибки
Да, бухгалтер, как любой другой специалист, может допустить ошибку. А расплачиваться за неё будете вы. Если, конечно, он не работает с вами как представитель аутсорсинговой компании, деятельность которой застрахована.
Какие бывают ошибки?
Ошибка может быть следствием некомпетентности, невнимательности, усталости или плохого самочувствия. Например, случается, что по рассеянности человек дважды отправляет один платёж.
Но порой причинами ошибок становятся лень, или даже страх. Например, некоторые бухгалтеры начисляют своему нанимателю больше налогов, чем требуется, по принципу «лучше переплатить, чем недоплатить». Или ленятся собирать документы, подтверждающие переплату НДС, чтобы вернуть излишне уплаченные суммы.
Иногда они отказываются компенсировать командировочные, представительские расходы, если сотрудник рассчитывался наличными.
Как избежать?
Помогайте своему бухгалтеру. Пусть электронный документооборот будет стандартом работы в вашей компании. Тогда у специалиста всегда будет актуальная информация о совершённых и только планируемых расходах, а любые документы, нужные для налоговой, он сможет найти и распечатать за пару кликов.
Доступы к системе «Клиент-Банк» давать ему необязательно. Это позволит вам лично контролировать все платежи, хотя и дополнительных усилий тоже потребует.
Если у вас нет времени проверять качество бухгалтерского учёта и ведения отчётности, или вы не умеете это делать, приглашайте время от времени внешнего аудитора. Он обнаружит и поможет вовремя исправить ошибки. Да и бухгалтер, зная, что его регулярно проверяют, проявит больше внимательности.
Или заключите договор на бухгалтерские услуги с аутсорсинговой компанией, застраховавшей свою ответственность. Если ошибка специалиста приведёт к материальным потерям, их покроет страховка.
Воровство
К сожалению, случается и такое. Бухгалтер может вступить в сговор с контрагентом компании, сотрудниками или действовать в одиночку. У него есть возможность выводить деньги на счета подставных лиц, оформлять личные расходы как представительские и оплачивать из вашего кармана, начислять зарплаты несуществующим сотрудникам или придумать другую схему хищения.
Как не допустить?
Старайтесь лично подписывать все финансовые документы, не передавайте никому право подписи в интернет-банке.
Использование или передача третьим лицам информации
Бухгалтер знает всё о бизнесе, и может распорядиться этими знаниями в ущерб вам. Например, продать информацию конкурирующим компаниям или написать жалобу в государственные органы.
Что делать?
Если вы будете вести дела честно, то сдать вас налоговой или другим контролирующим органам не получится. При заключении договора со специалистом, включите пункт о неразглашении информации, предусмотрите штраф, который сделает невыгодной продажу информации.
Как найти хорошего специалиста и организовать продуктивную работу. Выводы
Даже если у вас есть рекрутёр, поучаствуйте в подборе и найме бухгалтера — это важная фигура для успеха вашего бизнеса.
Почитайте резюме, обратите внимание на ошибки, опечатки, неточности в нём. Высококлассный бухгалтер педантичен и такого не допустит.
Не берите на работу человека, который вам неприятен, пусть даже он отличный специалист с впечатляющими характеристиками. Всё равно наладить доверительные отношения не удастся. А значит и он не сможет работать с полной отдачей.
Обсуждайте со специалистом предстоящие сделки, сразу же сообщайте о проведённых операциях, требуйте того же от сотрудников.
Не давайте возможности воровать: полный доступ и все права в электронной системе «Клиент-Банк» бухгалтеру для работы иметь необязательно.
Регулярно приглашайте аудитора, уточняйте в налоговой, нет ли за вами долга или переплаты.
Если вы не знаете, где искать хорошего бухгалтера и как его контролировать, обращайтесь в надёжные компании, которые предлагают аудиторские и бухгалтерские услуги. Например, в Jara Accounting.