9 ნაბიჯი, რომელთა გადადგმაც სასურველია საქართველოში შპს-ს რეგისტრაციისთანავე
როდესაც ჩამოყალიბდებით, თუ რა ადგილის დაკავებას აპირებთ ქართულ ბაზარზე და დაარეგისტრირებთ თქვენს კომპანიას - ეს იქნება გრძელი გზის მხოლოდ დასაწყისი. იმისათვის, რომ ეს გზა იყოს არა მარტო გრძელი, არამედ წარმატებულიც, აუცილებელია, გაითვალისწინოთ ადმინისტრაციული საკითხები, რომელთაც შეუძლიათ, მას ცუდი ელფერი შესძინონ.
1. ბანკში ანგარიშის გახსნა
ნებისმიერმა კომპანიამ, რომელიც გამოდის ქართულ ბაზარზე, სრულფასოვანი სამეწარმეო საქმიანობისთვის აუცილებლად უნდა გახსნას ანგარიში ქართულ ბანკში, მიიღოს წვდომა ყველა საჭირო ინსტრუმენტზე - ინტერნეტ ბანკინგზე, ექვაირინგზე, ბიზნეს-ბარათებზე და ა.შ., რაც შეიძლება სწრაფად და უსაფრთხოდ. ქართულ ბანკში ანგარიშის გახსნა არარეზიდენტებს შეუძლიათ დისტანციურად დაჩქარებულ რეჟიმში. პირველ რიგში, უნდა შეარჩიოთ ბანკი, რომელშიც გახსნით ანგარიშს, და მიხვიდეთ მის ფილიალში შესაბამისი საბუთებით. მაგრამ, თუ თქვენ არ იცით, რომელი ბანკი შეგეფერებათ ყველაზე მეტად და არ შეგიძლიათ, თავად მიხვიდეთ ბანკში, უმჯობესია, მიმართოთ პროფესიონალებს, რომლებიც დაგეხმარებიან არჩევანის გაკეთებაში, რადგან იციან საბანკო სისტემის ყველა ნიუანსი და ერკვევიან მათ უკანასკნელ სიახლეებში.
დისტანციურად სრულყოფილი ანგარიშის გახნსა შეუძლია თითქმის ყველა ქვეყნის რეზიდენტს. პირადობის დასადასტურებლად და ყველა საჭირო ინსტრუმენტის - ინტერნეტ ბანკის ლოგინის და პაროლის, digipass-ის აპლიკაციის კოდის და მულტივალუტური საბანკო ბარათის მისაღებად არ არის საჭირო, კომპანიის დირექტორი ჩამოვიდეს საქართველოში, საკმარისია მინდობილობის გაფორმება პროფესიონალ იურისტზე. ჩვენი კომპანიის სპეციალისტების დახმარებით, ბიზნესის რეგისტრაციის შემთხვევაში, მულტივალუტური საბანკო ანგარიშის გახსნა და ყველა საბანკო ინსტრუმენტის გადაცემა წარმოადგენს მომსახურების ძირითადი პაკეტის აუცილებელ კომპონენტებს.
2. გადასახადების გადამხდელის ელექტრონული სტატუსის მიღება და საჭიროების შემთხვევაში დღგ-ს გადამხდელად დარეგისტრირება
შემოსავლების სამსახურში კომპანიის რეგისტრაცია არის აუცილებელი. კომპანიის დირექტორმა ან მისმა წარმომადგენელმა მინდობილობით უნდა მიიღოს წვდომა ელექტრონულ პორტალ rs.ge-ზე (ლოგინი და პაროლი). ელექტრონული კაბინეტის მეშვეობით ხდება კომუნიკაცია საგადასახადო სამსახურთან და საგადასახადო დეკლარაციების მიწოდება ქვემოთ მოცემულ გადასახადებზე:
• დღგ - 18%;
საგადასახადო კანონმდებლობის შესაბამისად, დღგ 18% გადხდის ვალდებულება წარმოიშვება იმ შემთხვევაში, თუ კომპანიის ბრუნვა აღწევს 100 000 ლარს (დაახლოებით 30 000 $).
ანუ კომპანია ავტომატურად ხდება დღგ-ს გადამხდელი და ვალდებულია, ამ სტატუსის მისაღებად საგადასახადო კაბინეტში გააგზავნოს განაცხადი, მიაწოდოს დეკლარაციები და გადაიხადოს მოცემული გადასახადი.
ამასთან ერთად, ნებისმიერ დროს, კომპანიის რეგისტრაციისთანავე შეგიძლიათ, დადგეთ აღრიცხვაზე, როგორც დღგ-ს გადამხდელი , თუ, მაგალითად, თქვენი საქმიანობა გულისხმობს პროდუქციის იმპორტირებასა და მიზანშეწონილად მიიჩნევთ საბაჟოზე გადახდილი ე.წ. საბაჟოზე გადახდილი დღგ-ს ანაზღაურებას. თუ დროულად არ დადგება მეწარმე ასეთ აღრიცხვაზე, მან შეიძლება, დაკარგოს ათი ათასობით დოლარი საქართველოს ტერიტორიაზე იმპორტირებისას.
საგადასახადო სისტემის სწორად არჩევა არის საფუძველი გადასახადების ოპტიმიზაციისა. როგორც დღგ-ს შემთხვევაში, სხვა ნებისმიერ გადასახადზეც მნიშვნელოვანია, საწყის ეტაპზევე განსაზღვროთ კომპანიის საგადასახადო პოლიტიკა პროფესიონალებთან ერთად, რომლებმაც პრაქტიკულად იციან დაბეგვრის ყველა წვრილმანი. საქართველოში სხვა გადასახადების პროცენტული განაკვეთები (დეტალურად გადასახადების შესახებ შეიტყვეთ ამ ბმულზე ):
• ორგანიზაციის მოგებაზე - 15%;
• დივიდენდებზე - 5%;
• საშემოსავლო გადასახადი - 20%
• გადასახადი იმპორტზე - 0%, 5% ან 12%;
• წყაროსთან დაკავებული გადასახადი - 10%-დან 15%-მდე.
საგადასახადო კაბინეტთან წვდომა ასევე გაძლევთ შესაძლებლობას, მიაწოდოთ დეკლარაციები საპენსიო შენატანზე, რომელთა გადახდაც არის კომპანიის ვალდებულება საქართველოს მოქალაქეების დასაქმებისას. ჩვენი კომპანიის სპეციალისტების დახმარებით ბიზნესის რეგისტრაციის შემთხვევაში, შემოსავლების სამსახურში კომპანიის რეგისტრაცია და ელექტრონულ პორტალ rs.ge-ზე წვდომის გადაცემა არის მომსახურების ძირითადი პაკეტის სავალდებულო კომპონენტი.
3. შეამოწმეთ, საჭიროა თუ არა ლიცენზია
იქამდე, სანამ დაარეგისტრირებთ კომპანიას, რა თქმა უნდა, უმჯობესია, გაეცნოთ ინფორმაციას საქართველოში ლიცენზირების სფეროების შესახებ. ამასთან ერთად, როდესაც გადმოგაქვთ თქვენი საქმიანობა საქართველოში ან ხსნით ფილიალს და გაქვთ ნებართვა ან ლიცენზია, რომელიც გადმოგცათ თქვენმა ქვეყანამ კომერციული საქმიანობისთვის, მაშინ მას ექნება ძალა საქართველოს ტერიტორიაზეც. ამ ინფორმაციისთვის უნდა მიმართოთ შესაბამის ორგანოებს თქვენს ქვეყანაში.
სპეციალური ნებართვები და ლიცენზიები საქართველოში კომერციული საქმიანობის განსახორციელებლად საჭიროა იმ კომპანიებისთვის, რომლებიც დაკავშირებულია აზარტულ თამაშებთან, კომუნიკაციებთან, მედიცინასთან, ენერგეტიკასთან, უსაფრთხოებასთან და მშენებლობასთან. ჩამონათვალი ყველა ლიცენზირებული საქმიანობისა მითითებულია კანონში 'ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ'.
თქვენ შეიძლება დაჯარიმდეთ ლიცენზიის გარეშე საქმიანობისთვის ან მისი პირობების დარღვევისთვის. სხვა ქვეყნის კანონმდებლობის მოთხოვნების არცოდნის შემთხვევაში ამის რისკი ძალიან მაღალია. თუ თქვენი არალიცენზირებული საქმიანობის შედეგად მიღებულ იქნა დიდი ზარალი ან მისგან მიიღეთ დიდი მოგება, შეიძლება დაგეკისროთ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობაც. ამიტომ, მნიშვნელოვანია, ყველა ძირითადი საკითხის საფუძვლიანად გარჩევა და შემდგომი სამართლებრივი მხარდაჭერა.
4. ხელმძღვანელის დანიშვნა, ხელშეკრულების დადება
კომპანიის რეგისტრაციისას სავალდებულოა, წესდებაში კომპანიის დირექტორის დარეგისტრირება, იგი შეიძლება იყოს როგორც დამფუძნებელი (რეზიდენტი / არარეზიდენტი, მნიშვნელობა არ აქვს) ან დანიშნული პირი. შესაძლებელია ასეთი ვარიანტიც, რომ რეესტრში დაარეგისტრიროთ ერთდროულად ორი დირექტორი. მათი უფლებამოსილებები ფიქსირდება წესდებაში, მაგალითად, შეგიძლიათ, დაადგინოთ ბანკში ტრანზაქციების ოდენობის ლიმიტები ერთი დირექტორისთვის ან ორივე მენეჯერი იყოს თანაბარუფლებიანი.
პრაქტიკიდან გამომდინარე გეტყვით, რომ სხვა ქვეყანაში ბიზნესის წამოწყებისას აუცილებლად დაგჭირდებათ მცოდნე ხელმძღვანელი, მაგალითად, ადგილობრივი დირექტორი, რომელიც ერკვევა ბაზრის სპეციფიკაში და აიღებს თავზე პერსონალის მართვასა და სხვა მენეჯერულ საკითხებს.
2021 წელს საცდელი პერიოდის შემდეგ დირექტორთან წერილობითი ხელშეკრულების გაფორმება არ წარმოადგენს აუცილებელ პროცესს. ამასთან ერთად, საცდელი პერიოდი ოფიციალურად შეიძლება იყოს 6 თვემდე, რისი დაფიქსირებაც უკვე საჭიროა წერილობითი სახით. საგადასახადო და შრომითი ინსპექციებისათვის ხელფასების ნებისმიერი გადაცემა უკვე წარმოადგენს დამსაქმებელსა და დასაქმებულს შორის შრომითი ურთიერთობის არსებობის მაჩვენებელს.
5. საბუღალტრო აღრიცხვის წარმოების დაწყება
ელექტრონული საბუღალტრო აღრიცხვა არის შემოსავლების სამსახურის აუცილებელი მოთხოვნა, ანუ, კომპანიის ყველა ოპერაცია ასახული უნდა იყოს საბუღალტრო პროგრამაში. საბუღალტრო აღრიცხვის სწორად წარმოებაზე არის დამოკიდებული საგადასახადო ანგარიშგებათა კორექტულობა და შემდგომი სამუშაოს დაგეგმვის გამართულობა.
ამისათვის აუცილებელია:
• ყველა პირველადი დოკუმენტაციის შეგროვება;
• დეკლარაციების მიწოდება ყველა სახის გადასახადზე, რომელთა საფუძველზეც ხორციელდება გათვლები ხაზინაში;
• საფინანსო ანგარიშგების ფორმირება, რომლის დახმარებითაც შესაძლებელია კომპანიის ფინანსური ნაკადების, როგორც შემოსავლების, ისე ხარჯების, კონტროლი;
• ყოველწლიური აუდიტის ჩატარება;
• კომპანიის თანამშრომელთა ხელფასების აღრიცხვის წარმოება.
ყველა ეს ინფორმაცია შეიძლება დაგჭირდეთ ბანკებში ან კომპანიის საქმიანობასთან დაკავშირებულ სხვა სამსახურებში.
თქვენ უნდა გააკეთოთ არჩევანი, ამ საქმეს თავად წაუძღვეთ საკუთარი რისკის ფასად, საქართველოს კანონმდებლობის დეტალური ცოდნის გარეშე, თუ აიყვანთ შტატში თანამშრომელს, რომელმაც ბიზნესის საწყის ეტაპზე შეიძლება ვერ მოუტანოს კომპანიას საკმარისი სარგებელი, რადგან სამუშაოს მოცულობა დიდი არ იქნება, ხოლო თქვენს გუნდში სრულფასოვანი სამუშაო ერთეული საჭიროებს სამუშაო ადგილის ორგანიზებასა და ყოველთვიურ ხელფასს. აუტსორსის ბუღალტერს შეუძლია ამ ყველა პრობლემის მოგვარება, ისე, რომ არ შექმნას დამატებითი სირთულეები. დეტალურად დისტანციურ ბუღალტერიასთან დაკავშირებით იხილეთ ამ სტატიაში. მთავარია, გახსოვდეთ, რომ გამართული საბუღალტრო აღრიცხვის გარეშე, ბიზნესის წარმატება და განვითარება საფრთხის ქვეშ დგება პირველივე საგადასახადო შემოწმებაზე.
6. თანამშრომლების გაფორმება შტატში
საქართველოში ბიზნესის გახსნისას და თანამშრომლების აყვანისას, როგორც რეზიდენტებმა, ისე არარეზიდენტებმა, რაიმე დავის თავიდან ასაცილებლად, აუცილებელია, საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნების შესაბამისად, დეტალურად შეიმუშავონ შრომითი ხელშეკრულებები. დასაქმებულსა და დამსაქმებელს შორის შრომითი ურთიერთობის პროცესში შეცდომები და კანონდარღვევები გარდაუვალია. ისინი ყველაზე ხშირად წარმოიშობა იმის გამო, რომ ყველა არ არის კარგად გარკვეული კანონმდებლობაში და, ამასთან ერთად, თითოეული სიტუაცია არის უნიკალური.
წერილობითი შრომითი ხელშეკრულების დადება სავალდებულოა თუ შრომითი ურთიერთობების ვადა აღემატება 1 თვეს. დასაქმებულსა და დამსაქმებელს შორის სწორი და გამართული ურთიერთობის დამყარებისთვის, ჩვენ ყოველთვის გირჩევთ შეადგინოთ შრომითი ხელშეკრულება და მასში შეიტანოთ შემდეგი:
• თანამშრომლის თანამდებობა;
• მისი ფუნქციური მოვალეობები;
• შრომითი პირობები და მისი ანაზღაურება;
• დამატებითი პირობები, მაგალითად, სამედიცინო დაზღვევა ბონუსის სახით;
• მხარეთა რეკვიზიტები, მათ შორის, საბანკო ანგარიშების მონაცემები.
საჭიროა, გესმოდეთ, რომ მხარეთა შორის წერილობითი ხელშეკრულების დადება ყოველთვის იქნება ურთიერთგაგების უფრო მყარი გარანტია, ვიდრე ზეპირსიტყვიერი.
7. შპს-ს ბეჭდის შეკვეთა
იმის მიუხედავად, რომ საქართველოში სახელმწიფო ორგანოთა უმეტესობა ელექტრონული სახით იღებს და გასცემს საბუთებს და არ არის ე.წ. “სველი ბეჭდის” გამოყენების აუცილებლობა საბუთების გაფორმებისას, კომპანიისთვის ბეჭდის შეკვეთა მაინც მნიშვნელოვანი ნაბიჯია.
ეს პროცესი მაქსიმალურად მარტივია, საჭიროა, უბრალოდ, რომელიმე, თქვენთვის მოსახერხებელ, ტიპოგრაფიას მიმართოთ, მიუთითოთ საიდენტიფიკაციო კოდი და საჭიროების შემთხვევაში, გადასცეთ მისი ლოგო ოსტატს. ბეჭედი დამზადდება თქვენს თვალწინ 30 წუთში.
საინტერესო ფაქტი - ბეჭდის საყიდლად არ არის აუცილებელი კომპანიისგან მინდობილობა, რეალურად, არც კომპანიაში თქვენი თანამდებობის დასახელების აუცილებლობა არსებობს. დისტანციურად მოთხოვნის შემდეგ ბეჭედი წუთებში დამზადდება და შესაძლებელი იქნება მისი გაგზავნა მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში.
8. სალარო აპარატის ყიდვა
თუ თქვენ გეგმავთ, რომ თქვენი კლიენტებისგან მიიღოთ თანხა ნაღდი ანგარიშსწორებით, მაშინ სალარო აპარატი ნამდვილად დაგჭირდებათ. ასეთი სახის ყოველ გადახდაზე საჭიროა ჩეკის ამობეჭდვა და სალაროს დახურვა ე.წ. Z ანგარიშით დღის ბოლოს.
საქართველოში სალარო აპარატი მაქსიმალურად გამარტივებული მოწყობილობაა, ის ავტომატურადაა მიბმული საგადასახადო კაბინეტზე და, ამიტომ არ გჭირდებათ, ყოველდღიურად აგზავნოთ ანგარიშები ბუღალტერთან, მას შეუძლია ნახოს ანგარიშები ონლაინ რეჟიმში.
ბანკები ასევე სთავაზობენ გააერთიანონ სალარო და ტერმინალი ( საბანკო ბარათებით გადახდა) და წარადგენენ სპეციალურ აპარატებს, რომლებიც აერთიანებენ ამ ორ ფუნქციას. როგორც ადრე აღვნიშნეთ სტატიაში ინდ. მეწარმეებისა და შპს-ს შესახებ, სალარო აპარატის ღირებულება იწყება 130$-დან, ხოლო მისი მომსახურება 20$-დან წელიწადში.
9. სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაცია
სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაცია არის უპირველესი დაცვა თქვენი ინტელექტუალური საკუთრებისა და ბრენდის. სასაქონლო ნიშნის უპირატესობაა არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შედეგების თავიდან აცილება. ამ ნიშნის რეგისტრაციით იძენთ მასზე ექსკლუზიურ უფლებას და იმის გარანტიას, რომ თქვენი პროექტის შემდგომი დაფინანსება არ იქნება რისკის შემცველი.
საქართველოში სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაცია ევალება საქპატენტს. სასაქონლო ნიშნის რეგისტრაციის განაცხადის განხილვა შედგება ორი ეტაპისგან:
1. ფორმალური;
2.  არსობრივი ექსპერტიზა.
ვადები განისაზღვრება გადახდილი ბაჟის ოდენობით, მაგალითად, დაჩქარებული პროცედურის (10 სამუშაო დღე) ღირებულება შეადგენს 840 $ -ს (ექვივალენტით ლარში).
რა თქმა უნდა, ეს მხოლოდ დასაწყისია. თქვენი გზა შედგება კიდევ მრავალი ნაბიჯისგან, როგორებიცაა - ოფისისა მოძიება და მისი მოწყობა, კონტრაგენტების შერჩევა და შემოწმება, რეკლამირების გზების ძიება ადგილობრივ და მსოფლიო ბაზარზე და ა.შ. თუ კარგად გათვლით თქვენს ძალებსა და შესაძლებლობებს, მიხვდებით, რომ უმჯობესია, ისეთი საქმე, რომელიც უშუალოდ არ ეხება ბიზნესის მართვას, მიანდოთ პროფესიონალებს, რომლებიც, ცოდნის დახმარებით, ყველაფერს უფრო სწრაფად და ეფექტურად მოაგვარებენ. უფასო კონსულტაციისთვის და ყველა კითხვაზე, რომლებიც ეხება შპს-ს რეგისტრაციის შემდგომ პროცესებს, პასუხის მისაღებად, შეავსეთ ქვემოთ მოყვანილი ფორმა.

9 шагов, которые лучше сделать сразу после регистрации ООО в Грузии
Когда вы уже поняли какую нишу хотите занять на грузинском рынке и зарегистрировали компанию ‒ теперь вы только на начале своего долгого пути. Для того, чтобы путь был не только долгий, но и успешный, необходимо учитывать административные моменты, которые могут его омрачить. Предлагаем вам кратко ознакомиться со списком из 9 шагов, которые лучше сделать сразу после регистрации ООО в Грузии.
1. Открыть счет в банке
Любой компании, которая выходит на рынок Грузии, для ведения полноценной предпринимательской деятельности необходимо открыть счет в грузинском банке, получить доступ ко всем необходимым инструментам ‒ интернет-банкингу, эквайрингу, бизнес-картам и т.д. ‒ быстро и надежно. Открыть счет в грузинском банке нерезидентам страны можно и удаленно в ускоренном режиме. В первую очередь, вам нужно определиться с банком, в котором вы хотите открыть расчетный счет, и прийти в отделение банка с документами. Но если вы не знаете какой банк вам подойдет лучше и не можете посетить банк самостоятельно, то можно обратиться к профессионалам, которые помогут вам в выборе, потому что знают все тонкости банковской системы и в курсе последних банковских новостей.
Полноценный счет в грузинском банке можно открыть дистанционно резиденту практически любой страны, для подтверждения личности и получения всех инструментов ‒ логина, пароля от интернет-банка, кодов приложения digipass, а также мультивалютной банковской карты директору компании не нужно лично приезжать в Грузию, а достаточно оформить доверенность на профессионального юриста. В случае регистрации бизнеса с помощью специалистов нашей компании, подготовка проекта доверенности, открытие мультивалютного счета в банке и передача всех банковских инструментов является обязательной составляющей базового пакета услуг.
2. Получить электронный статус плательщика налогов и при необходимости встать на учет НДС
Регистрация компании в налоговой службе является обязательной. Директор компании или его представитель по доверенности должен получить доступ к электронному порталу rs.ge (логин и пароль). Посредством электронного кабинета происходит вся коммуникация с налоговой службой и подача всех налоговых деклараций по следующим видам налогов:
• НДС – 18%;
В соответствии с налоговым законодательством, НДС 18% возникает при достижении оборотов компании в 100.000 лари (около 30.000 долларов).
То есть компания автоматически становится плательщиком НДС и обязана отправить заявление в налоговом кабинете о получении данного статуса, подавать декларации и уплачивать указанный налог.
При этом можно в любой момент, даже сразу после регистрации компании встать на учет в качестве плательщика НДС, если, например, ваша деятельность предусматривает импорт продукции и целесообразно возмещать уплаченный на таможне, так называемый входящий НДС. Если вовремя не встать на такой учет, предприниматель можете потерять десятки тысяч долларов при импорте продукции на территорию Грузии.
Правильный выбор системы налогообложения – это основа налоговой оптимизации. Как в случае с НДС, так и с любым другим видом налогов, важно сразу – на начальном этапе определиться с налоговой политикой компании вместе с профессионалами, владеющими всеми тонкостями налогообложения на практике. Процентная ставка остальных налогов в Грузии (подробнее о налогах по ссылке):
• на прибыль организации – 15%;
• на дивиденды – 5%;
• подоходный налог– 20%;
• налог на импорт – 0% или 5% или 12%;
• налог у источника –от 10 до 15%.
Доступ в налоговый кабинет также дает возможность подавать декларации по пенсионным взносам, которые компания обязана уплачивать при найме грузинских граждан.В случае регистрации бизнеса с помощью специалистов нашей компании, подготовка проекта доверенности, регистрация компании в налоговой службе и передача доступа к электронному порталу rs.ge является обязательной составляющей базового пакета услуг.
3. Проверить необходима ли лицензия
Лучше конечно ознакомиться с информацией о сферах лицензирования в Грузии до того, как зарегистрируете компанию. Но и после тоже можно. К тому же, когда вы переносите свою деятельность в Грузию или открываете филиал и имеете разрешение или лицензию, которую выдало государство вашего резидентства для коммерческой деятельности, то оно может иметь силу и на территории Грузии. За этой информацией вам нужно обратиться в соответствующие органы в вашей стране.
Специальные разрешения и лицензии на осуществление коммерческой деятельности в Грузии требуются для компаний, связанных с гемблингом, коммуникациями, медициной, энергетикой, безопасностью и строительством. Перечень всех лицензируемых направлений деятельности содержится в Законе «О лицензиях и разрешениях».
За деятельность без лицензии или с нарушением ее условий с вас могут взыскать штраф. Без знания требований законодательства другой страны очень высок риск ошибок. Если же в результате вашей деятельности без лицензии будет причинен крупный ущерб или получен доход в крупном размере, то возможна и уголовная ответственность. Поэтому важна грамотная проработка всех основных вопросов и последующее юридическое сопровождение.
4. Назначить руководителя, заключить договор
При регистрации компании в уставе в обязательном порядке нужно прописать директора компании, им может быть как учредитель (резидент/нерезидент, не имеет значения), так и назначенное лицо. Также возможен вариант, когда в Реестре регистрируется сразу два директора. Их полномочия фиксируются уставом, например, можно поставить ограничения на сумму сделок в банке для одного директора или сделать двух менеджеров равнозначными по правам.
На практике при запуске бизнеса в другой стране вам понадобится грамотный руководитель, например местный директор, который разбирается в специфике рынка, возьмет на себя управление персоналом и прочие менеджерские вопросы.
В 2021 году заключение письменного договора с директором не является обязательным после прохождения испытательного срока. При этом испытательный срок официально может быть до 6 месяцев, что уже необходимо зафиксировать договором на испытательный срок в письменном виде. Для налоговой и трудовой инспекций любое перечисление заработной платы уже является показателем наличия трудовых отношений между работодателем и работником.
5. Начать вести бухгалтерский учет
Электронный бухгалтерский учет это обязательное требование налоговой службы, то есть все операции компании должны быть отражены в бухгалтерской программе в виде проводок. От грамотного ведения бухгалтерии зависит корректность налоговой отчетности и верное планирование дальнейшей работы. Для этого необходимо:
• Собирать всю первичную документацию;
• Подавать декларации по всем видам налогов, на основании которых и ведутся расчеты с казной;
• Формировать финансовую отчетность, которая позволяет объективно контролировать финансовые потоки компании, как доходы, так и расходы;
• Проводить ежегодный аудит;
• Производить учет заработной платы сотрудников компании.
Вся эта сформированная информация может потребоваться в банках или других службах касающихся деятельности компании.
За вами остается выбор делать это все самостоятельно на свой страх и риск без детальных знаний грузинского законодательства. Или же нанять сотрудника в штат, что на начальном этапе бизнеса может просто не окупиться, потому как объем работы будет не велик, а полноценная рабочая единица в вашей команде требует организации рабочего места и ежемесячной заработной платы. Бухгалтер на аутсорсе может закрыть все эти вопросы, не создавая новых сложностей. Подробнее мы разобрали тему удаленной бухгалтерии вот в этой статье. Главное помните, что без грамотного бухгалтерского учета развитие и успех бизнеса будут под угрозой, столкнувшись с первой же налоговой проверкой.
6. Оформить штатных сотрудников
При открытии бизнеса в Грузии и приеме на работу сотрудников ‒ как резидентов, так и нерезидентов, во избежание каких-либо споров, необходимо детально проработать трудовые договоры на основании требований грузинского законодательства. Ошибки и правонарушения в процессе трудовых отношений работодателя с работниками неизбежны. Возникают они чаще всего из-за того, что не все детально знакомы с законодательством и каждая ситуация уникальна.
С одной стороны, заключение письменного трудового договора не является обязательным требованием грузинского законодательства, при этом для правильного и грамотного выстраивания отношений работодатель-сотрудник, мы всегда рекомендуем оформить такое соглашение и прописать в нем:
• Должность сотрудника;
• Его функциональные обязанности;
• Условия труда и его оплаты;
• Дополнительные условия, например оплата медицинской страховки в виде бонуса;
• Реквизиты сторон, в том числе данные о банковских счетах.
Стоит понимать, что оформленные в письменном виде договоренности между сторонами всегда будут более весомым гарантом взаимопонимания, чем договоренности в устном виде.
7. Заказать печать ООО
Несмотря на то, что в Грузии большинство государственных организаций принимают и выпускают документы в электронном виде, нет обязанности так называемой «мокрой» печати при оформлении документов, для бизнеса является важным и статусным шагом является оформление печати компании.
Процесс максимально прост, следует лишь обратиться в одну из удобных вам типографий, указать идентификационный код компании и передать ее логотип мастеру при необходимости. Печать будет готова при вас в течение 30 минут.
Интересный факт ‒ при покупке печати не нужна доверенность от компании, в принципе нет необходимости в подтверждении вашей должности в компании. Печать можно сделать в течение считанных минут по вашему запросу удаленно и отправить в любую точку мира.
8. Купить кассовый аппарат
Если вы планируете принимать наличную оплату от ваших клиентов, кассовый аппарат в вашем случае действительно необходим. На любую наличную оплату требуется пробить чек и закрыть кассу так называемым Z-отчетом в конце дня.
Кассовый аппарат в Грузии максимально упрощенный инструмент, он автоматически привязан к налоговому кабинету и вам не нужно ежедневно отправлять отчеты бухгалтеру, отчеты видны ему в режиме онлайн.
Банки также предлагают объединить кассу и эквайринг (оплату банковскими картами) и предоставляют специальные аппараты, соединяющие обе эти функции. Как мы писали ранее, в статье об обслуживании ИП и ООО, стоимость кассового аппарата начинается от 130 $, а его обслуживания от 20 $ в год.
9. Зарегистрировать товарный знак
Регистрация товарного знака ‒ это, в первую очередь, защита вашей интеллектуальной собственности и бренда. Преимущества товарного знака ‒ объективная возможность избежать последствий недобросовестной конкуренции. Регистрируя данный знак, вы получаете эксклюзивные права на него и уверенность в том, что дальнейшее финансирование вашего проекта будет проходить без риска.
Регистрацией товарного знака в Грузии занимается Сакпатент. Рассмотрение заявления на регистрацию товарного знака состоит их двух этапов:
1. формальное;
2. экспертиза по существу.
Сроки определяются размером уплаченной пошлины, так, например, стоимость ускоренной процедуры (10 рабочих дней) составляет 840 $ (в эквиваленте в лари).
Конечно, все это только начало. Ваш путь будет состоять из множество дальнейших шагов в виде поиска офиса и его обустройства, подбора и проверки контрагентов, поиска способов рекламы на местном и мировом рынке и много другого. Правильно рассчитав свои силы вы поймете, что лучше снять с себя задачи, напрямую не относящиеся к деятельности бизнеса и делегировать их профессионалам, которые со знанием дела решат все быстрее и эффективнее. Заполните форму ниже, чтобы получить бесплатную консультацию и ответы на любые вопросы, в том числе, о шагах, которые лучше сделать сразу после регистрации ООО в Грузии.